• Zbiórka nasion

HerbinariumNasionaBelka-strona001.jpg

HerbinariumDotychczasowePrace-strona001.png
Szanowni Państwo!
 
Chcielibyśmy Państwu serdecznie podziękować za dotychczasowe wspieranie Zrzutki, której celem jest budowa sali zajęciowej oraz wsparcie Herbinarium. Wasza pomoc – choć można ją wyrazić pieniężnie – dla nas jest bezcenna zarówno pod względem materialnym, jak i duchowym. W ten sposób pokazujecie nam, że wierzycie w naszą działalność i projekt Herbinarium jako Ośrodka Zielarstwa i Terapii Naturalnych – warmińskiej ostoi zdrowia.
 
Pomimo śniegu i mrozu, Herbinarium tętni życiem – zespół Instytutu oraz Fundacji Instytutu Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych przygotowuje ośrodek właśnie dla Was! Ekipa remontowa rozebrała stary zawalony dom, odzyskując cenne cegły i drewno. Na jego miejscu powstanie zupełnie nowa sala szkoleniowa, łącząca w sobie zarówno salę wykładową, jak i pracownie warsztatowe. Ekipy ogrodnicze równają teren oraz oczyszczają go, aby uzyskać jak najwięcej miejsca nie tylko pod przyszłe ogrody roślinne i ziołowe, ale również elementy małej architektury oraz drewniane altany ogrodowe.
 
Korzystając z okazji, chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom wsi Biesowo oraz gminy Biskupiec za okazaną pomoc przy pracach. Lokalna społeczność jest niezwykle entuzjastycznie nastawiona do projektu Herbinarium i naprawdę pomaga nam na miejscu, aby zdążyć do sezonu wegetacyjnego.

HerbinariumBazaNasion-strona001.png

Już niedługo nadejdą cieplejsze dni, co oznacza początek wszystkich poważnych prac ogrodniczych, zwłaszcza nad projektowanymi ogrodami tematycznymi. Na początku chcemy skupić się na ogrodzie roślin leczniczych (fitoterapeutycznym) z wydzieloną częścią mniej znanych ziół, również tych silnie działających oraz trujących. Rozpoczniemy również tworzenie warzywnika ze znanymi oraz mniej popularnymi roślinami jadalnymi, który będzie służył warsztatom ze zdrowej i dzikiej kuchni. Powstaną także niewielkie zielarsko-warzywne ogrody permakulturowe. W otwartej części Herbinarium chcemy założyć sad starych i zapomnianych odmian owoców, który także przysłuży się gościom i uczestnikom zajęć – dostarczy świeżych i smacznych owoców na poczęstunki i przetwory.

Zebraliśmy już pewną pulę nasion, lecz zdajemy sobie sprawę z tego, iż nie posiadamy nawet ułamka możliwych gatunków i odmian ziół, warzyw i owoców. Dlatego zwracamy się do Państwa z gorącym apelem – jeżeli mogą się Państwo z nami podzielić nasionami, z chęcią przyjmiemy je i wysadzimy w Herbinarium, opatrując oczywiście zagonek albo stanowisko tabliczką z Państwa imieniem darczyńcy.

Aby ułatwić wzajemny kontakt, bardzo prosimy o wypełnienie formularza i podanie imienia, nazwiska, adresu e-mail oraz listy gatunków, którymi nasionami mogą się Państwo z nami podzielić. Skontaktujemy się z Państwem i serdecznie podziękujemy za okazane wsparcie. Nasiona można wysłać pocztą na adres:

Zielarnia Dobre Zioło, ul. Wieluńska 13, 97-360 Kamieńsk

lub przekazać ekipie Instytutu Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych w Warszawie.

Okazane wsparcie nie może pozostać bez nagrody!

Każda osoba, która wypełni formularz, uzyska od nas link do prywatnej transmisji na YouTube – 10 marca 2022 odbędzie się 90-minutowy webinar poświęcony walorom leczniczym nasion. Wykład wygłosi mgr inż. Bartłomiej Byczkiewicz. Ponadto miejsce, w którym wysadzimy (lub wysiejemy) rośliny uzyskane z Państwa nasion, oznaczymy Państwa imieniem i nazwiskiem.

HerbinariumFormularz-strona001.jpg